Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, obejmuje zabiegi ratujące ząb w przypadku zapalenia miazgi. Wewnątrz zęba znajduje się miazga. Jest to splot naczyń krwionośnych i nerwów. Jest wiele przyczyn powstania zapalenia miazgi zęba, ale najczęstszą jest bardzo głęboki ubytek próchnicowy, z którego bakterie próchnicotwórcze przedostają się bezpośrednio w sąsiedztwo miazgi. Zapalenie miazgi jest odczuwalne przez pacjenta jako ból. Dodatkowo zapalenie miazgi może spowodować powstanie zmian okołowierzchołkowych (zmian na samych końcach korzeni, które nieleczone są odpowiedzialne za zanik kości wokół zęba), a z czasem do powstania torbieli lub ropni. Nieleczone zapalenie miazgi prowadzi do jej martwicy. Rozróżniamy wiele rodzajów zapalenia miazgi, w stosunku do których stosujemy różne rodzaje leczenia. Przy leczeniu kanałowym zębów zależy nam na komforcie pacjenta, dlatego wykonujemy zabiegi w znieczuleniu oraz używamy technik, które w możliwie najmniejszym stopniu powodują ból pozabiegowy. Leczenie kanałowe, jeżeli ma być skuteczne i dokładne, najczęściej jest leczeniem długim i wielowizytowym. Wynika to głównie z czasu jaki jest potrzebny do zadziałania lekarstwa, odkażenia kanałów czy wreszcie odbudowy kości. Zabiegi wykonywane w gabinecie to między innymi:

  • Pierwsza pomoc przy ostrym bólu
  • Chemo-mechaniczne opracowywanie kanałów z żywą lub martwą miazgą, zawsze przy użyciu endometru, metodą:

– Step-back
– Crown-down
– Tradycyjną

  • Odkażanie kanałów
  • Leczenie zmian okołowierzchołkowych
  • Wypełnianie kanałów metodą kondensacji bocznej gutaperki na zimno z uszczelniaczem lub metodą tradycyjną
  • Przygotowywanie kanałów pod leczenie protetyczne (wkłady koronowo-korzeniowe)

Mikroskop

Stomatologia to dziedzina nauki, która szczególnie wymaga niebywałej precyzji i dokładności. Specyfika większości zabiegów wymusza wręcz stosowanie innowacyjnych technologii, które umożliwiają dogłębne zapoznanie się z najmniejszymi detalami – także tymi, które nie sposób dostrzec gołym okiem. Z pomocą przychodzi wówczas znane urządzenie optyczne: mikroskop.

Główną cechą mikroskopu – bez względu na obszar jego stosowania – jest generowanie powiększonego obrazu. W stomatologii jest to zatem właściwość bardzo pożądana, a wręcz niezbędna. Aby jednak możliwe było wychwycenie wszelkich istotnych szczegółów, w mikroskopii zabiegowej powiększenie to osiąga znaczące wartości: dzięki najnowszej technologii specjaliści otrzymują obraz powiększony nawet dwudziestokrotnie. Początkowo mikroskop stosowany był głównie w leczeniu endodoncyjnym (tzw. kanałowym), jednak wraz z rozwojem nauki zaczęto wykorzystywać go także w innych dziedzinach: stomatologii zachowawczej, diagnostyce, chirurgii stomatologicznej, a nawet w protetyce – wszędzie tam, gdzie kluczowe jest dokładne zbadanie trudno dostępnych obszarów. Obecnie mikroskop stanowi część obowiązkowego wyposażenia każdego profesjonalnego gabinetu stomatologicznego.

Wpływ mikroskopu na jakość i dokładność przeprowadzania zabiegów jest nie do przecenienia, co w naturalny sposób generuje korzyści dla pacjenta. Zastosowanie takiego rozwiązania ułatwia postawienie właściwej diagnozy i zaplanowanie dedykowanego programu leczenia. W przypadku leczenia kanałowego mikroskop znacząco wpływa na efektywność wykonywanego zabiegu ze względu na doskonałą widoczność kanałów. Podobnie dzieje się w przypadku zabiegów z pozostałych dziedzin stomatologii – zastosowanie mikroskopu przy wypełnianiu ubytków, wykrywaniu zmian chorobowych czy wykonywaniu zabiegów chirurgicznych zwiększa ich skuteczność, a także skraca czas ich trwania. Warto dodać, że urządzenia najnowszej generacji umożliwiają również przechwytywanie i archiwizację obrazu z mikroskopu, co pozwala na szczegółową analizę przypadku i klarowne omówienie dalszego planu leczenia z pacjentem.