Pierwsza wizyta – pytania i odpowiedzi

Jak przygotować się na wizytę u dentysty?

Wszystkich, którzy na samą myśl o gabinecie stomatologicznym dostają ataku paniki i barykadują się we własnym domu, uspokajamy: czasy, kiedy wizyta u dentysty była nierozerwalnie połączona ze strachem i cierpieniem, bezpowrotnie odeszły w niepamięć! W ServoMedica wypowiadamy wojnę niepotrzebnym lękom – z przyjemnością udowodnimy Państwu, że doświadczenie to może być synonimem spokoju i ulgi, a nawet całkiem miło spędzonego czasu.

Aby jeszcze skuteczniej zadbać o Państwa komfort, prezentujemy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą przygotować się do wizyty tak, że w efekcie nie będzie ona już przykrą koniecznością, a zwyczajnym i niebudzącym sprzeciwu elementem dbania o własne zdrowie.

 

Zadbaj o higienę jamy ustnej

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda…” – higiena jamy ustnej to tak istotna sprawa, że nawet kultowe Fasolki stworzyły na ten temat utwór! Umycie zębów i wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej przed wizytą u stomatologa powinno być „oczywistą oczywistością” – zdarza się jednak, że przez stres czy brak czasu pacjenci zapominają o tej podstawowej czynności. Warto zatem wyrobić sobie nawyk noszenia przy sobie na stałe szczoteczki i pasty do zębów – dzięki temu będziemy zawsze ubezpieczeni i umyjemy zęby nawet tuż przed wejściem do gabinetu. Zapewni to obopólny komfort i wyeliminuje pierwszy powód do stresu. Przy okazji warto nadmienić, że w ServoMedica staramy się wspomóc zapominalskich, zapewniając jednorazowe szczoteczki do zębów – w razie potrzeby śmiało można z nich skorzystać.

 

Zabierz na wizytę zdjęcia i dokumentację

Jeżeli posiadasz dokumentację medyczną z kilku ostatnich lat, koniecznie zabierz ją ze sobą na wizytę. Historia Twojego leczenia może zdecydowanie ułatwić pracę stomatologa – dla lekarza będzie stanowić nieocenione źródło wiedzy na temat stanu Twojego zdrowia, a w niektórych przypadkach może nawet zredukować ilość potrzebnych wizyt. Przykładowo, jeśli zdjęcie RTG było wykonane kilka tygodni wcześniej, wówczas nie ma potrzeby ponownego umawiania się na badanie tego typu. Posiadanie aktualnej dokumentacji medycznej jest szczególnie istotne, jeśli właśnie zmieniamy gabinet stomatologiczny – nasz nowy dentysta będzie mógł szczegółowo sprawdzić, jakie zabiegi były wykonywane, a co za tym idzie, wybrać najbardziej optymalne metody leczenia. Równie ważne są też: lista leków przyjmowanych na stałe, historia choroby przewlekłej (jeśli takowa występuje) oraz wypisy ze szpitali z kilku ostatnich lat – im więcej informacji przedstawią Państwu lekarzowi, tym łatwiej będzie opracować i wdrożyć najbardziej efektywny plan leczenia.

 

Miej przy sobie dowód tożsamości

Dowód osobisty warto zawsze mieć przy sobie – okazuje się, że przydaje się nawet u stomatologa! Przed rozpoczęciem wizyty lekarz zawsze musi potwierdzić naszą tożsamość – niezależnie czy udajemy się do gabinetu prywatnie czy też w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto także oszczędzić sobie przykrych niespodzianek (a także kolejnego powodu do stresu!) i przygotować się w kwestii płatności – niestety nie wszystkie metody leczenia są refundowane przez NFZ i w takich przypadkach gotówka bądź karta płatnicza mogą okazać się niezbędne.

 

Co z jedzeniem i piciem?

To odwieczne pytanie pojawiające się w związku z wizytą u stomatologa. Otóż wszystko zależy od rodzaju zabiegu, jaki nas czeka. Standardowa wizyta nie wyklucza, a wręcz wymaga zjedzenia lekkiego posiłku przed – musimy nabrać sił na później, bowiem zazwyczaj przez pewien czas po zabiegu nie można ani spożywać pokarmów, ani przyjmować płynów (zwłaszcza po podaniu znieczulenia miejscowego). Dodatkowo niski poziom cukru może przyczynić się do uczucia słabości lub omdleń, co z pewnością mogłoby wpłynąć na ogólny negatywny odbiór wizyty. Jeżeli natomiast nasz zabieg wymaga podania znieczulenia ogólnego, czyli narkozy, wówczas należy powstrzymać się od jedzenia i picia nawet na kilka godzin przed zabiegiem. Warto dopytać o to swojego lekarza – z pewnością wszystko klarownie wytłumaczy i pomoże odpowiednio przygotować się do wizyty.

 

Kiedy lepiej odwołać wizytę?

Istnieją pewne okoliczności, które utrudniają, a niekiedy uniemożliwiają przeprowadzenie nawet prostszych zabiegów stomatologicznych – do takich sytuacji należy choroba pacjenta. Gorączka, osłabienie, a nawet uciążliwy katar lub kaszel mogą stanowić powód, dla którego warto przełożyć wizytę. Jeżeli dopadnie nas choroba rozprzestrzeniana wirusowo, na przykład opryszczka, wówczas również warto zostać w domu. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt – stomatolog z pewnością pomoże Państwu podjąć właściwą decyzję.

 

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?

Wizyta u stomatologa niekiedy bywa stresującym przeżyciem – zarówno dla dużych, jak i małych pacjentów. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o to, aby Państwa pociechy od najmłodszych lat miały świadomość, jak ważne jest dbanie o stan naszego uzębienia – wypracowanie pozytywnych skojarzeń z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Podstawą jest jasne wytłumaczenie, gdzie i w jakim celu udajemy się z dzieckiem – dobrym pomysłem jest zapoznanie go z miejscem docelowym jeszcze zanim nastąpi potrzeba wykonania zabiegu, na przykład podczas okresowego przeglądu. W ServoMedica z radością przywitamy małych pacjentów na wizycie adaptacyjnej, podczas której opowiemy o naszej pracy i pomożemy dziecku poczuć się pewniej na fotelu dentystycznym. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że w starszym wieku same będą pamiętały o konieczności regularnych wizyt u stomatologa. Przypominamy jednak, że dopóki pacjent nie osiągnie pełnoletności, podczas wizyt zawsze powinien towarzyszyć mu rodzic lub prawny opiekun, aby podpisać stosowną zgodę na leczenie. W przypadku osób powyżej 16 roku życia taką zgodę powinien podpisać zarówno rodzic/opiekun prawny, jak i sam pacjent.

Jak jeszcze możemy sprawić, aby nasza pociecha na myśl o wizycie stomatologicznej nie odczuwała niepotrzebnego stresu?

 

Wybierz odpowiedni gabinet

Mamy świadomość, jak ważne jest indywidualne podejście – każdy jest inny i to samo tyczy się także najmłodszych. Nasi stomatolodzy doskonale wiedzą, że pozytywna postawa dopasowana do temperamentu dziecka jest kluczem do sukcesu. Z przyjemnością zatem opowiedzą małym pacjentom, w jaki sposób magiczna ssawka pomoże pozbyć się złośliwych bakterii, oswoją z nieprzyjemnym dźwiękiem wierteł dentystycznych, a w razie potrzeby zabawią nadmuchanymi rękawiczkami – parafrazując pewien kabaret: „nasz pacjent – nasz pan”. Dobre samopoczucie podczas wizyty gwarantuje udaną współpracę i pozytywnie rokuje na przyszłość – zadbajmy więc o to wspólnymi siłami.

 

Jaki wiek jest odpowiedni?

Im wcześniej zaprowadzimy dziecko do dentysty, tym lepiej – idealnym momentem będzie wiek, w którym wyrzynają się pierwsze zęby, czyli około pół roku po urodzeniu. Taka wizyta nie tylko pozwoli maleństwu oswoić się z gabinetem dentystycznym, ale także będzie skarbnicą wiedzy dla młodych rodziców, którzy zasięgną wówczas informacji na temat skutecznego dbania o ząbki takiego malucha. Następnie warto zadbać o regularność wizyt – im częściej mały pacjent będzie odwiedzać stomatologa, tym łatwiej wzmocni się w nim przekonanie o potrzebie takich spotkań. To także gwarancja regularnego przeglądu ząbków – unikniemy dzięki temu poważniejszych problemów z uzębieniem, co w efekcie mogłoby przynieść konieczność przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów, a co za tym idzie, złe skojarzenia z gabinetem.

 

Pozytywne skojarzenia

Nie jest tajemnicą, że dziecko uczy się poprzez obserwację i naśladownictwo – tę myśl powinniśmy stale mieć z tyłu głowy, a już na pewno w odniesieniu do tematów stomatologicznych. Nawet jeśli sami odczuwamy pewien niepokój w związku z wizytą u dentysty, zachowujmy to dla siebie i nie dzielmy się tym strachem z dzieckiem. Rozmowy o nieprzyjemnych zabiegach w gabinecie stomatologicznym, bólu czy krwi, usłyszane przez dziecko nawet przypadkiem, mogą poczynić niewyobrażalne szkody w jego postrzeganiu leczenia zębów. Przekazujmy dobre wzorce – zarówno jeśli mowa o codziennej higienie jamy ustnej, jak i podejściu do wizyt u dentysty. Na rynku dostępne są na przykład kolorowe pasty do zębów dla dzieci, które poprzez zabarwienie zębów wskazują niedokładnie wyczyszczone miejsca – dzięki temu z łatwością zamienimy mycie zębów w wesołą zabawę. Świetnym pomysłem jest również wprowadzenie zabawy w dentystę – lalki czy misie z pewnością będą cierpliwymi pacjentami, którzy dzielnie i w milczeniu zniosą wszystkie przeprowadzane na nich zabiegi, a wspólne odgrywanie ról z dzieckiem przyniesie dużo frajdy i wpłynie pozytywnie na postrzeganie stomatologa.

Wizyta adaptacyjna

W ServoMedica mamy swoje niezawodne sposoby na to, aby Państwa pociecha pozytywnie skojarzyła wizytę u stomatologa i chętnie odwiedzała nas w przyszłości. Wiek dziecka nie stanowi żadnej przeszkody – dopasujemy plan wizyty adaptacyjnej nawet do najmłodszego malucha tak, aby przyniosło to jak najlepsze efekty.

  1. Mały pacjent na samym początku dokładnie pozna wszystkie sprzęty używane w naszym gabinecie. Nauczymy ich nazw oraz przeznaczenia – gwarantujemy, że zrobimy, co w naszej mocy, aby zaciekawić malucha, oraz z uśmiechem i anielską cierpliwością odpowiemy na niezliczoną ilość pytań typu: „A co to?”.
  2. Dzielny pacjent zawsze zostanie u nas doceniony – każda wizyta jest nagradzana kolorową naklejką, ciekawym gadżetem lub zabawką. Takie odznaczenie z pewnością wzbudzi w maluchu poczucie dumy i zaciekawienie kolejną wizytą.
  3. W celu zapewnienia najwyższego komfortu pacjentów stosujemy metodę „Tell-Show-Do” (ang. „Powiedz – Pokaż – Zrób”): po kolei opowiadamy, jaka czynność jest wykonywana, prezentujemy jej przebieg, a dopiero na końcu przystępujemy do jej wykonania. W ten sposób udaje nam się zyskać zaufanie pacjenta i w naturalny sposób oswoić go z procesem leczenia.
  4. Mamy także pewne wskazówki dla rodziców: przede wszystkim proszę się nie stresować – zadbamy o Państwa pociechy najlepiej jak potrafimy. Zależy nam na ich dobrym samopoczuciu i zdrowych ząbkach tak samo jak Państwu. Warto też zwrócić uwagę na pewne zdania, wypowiadane do dziecka w gabinecie czy w domu, w celu podniesienia go na duchu. Niektóre z nich mogą niekiedy przynieść odwrotny skutek – na przykład wyrażenie „Nic nie będzie bolało – zobaczysz!” paradoksalnie sugeruje, że taka wizyta teoretycznie może łączyć się z bólem. Dzieci wyczuwają nasz stan psychiczny w stopniu większym niż może się wydawać, zatem odprężony i wyluzowany rodzic z pewnością będzie dla dziecka ogromnym wsparciem.