Pierwsza wizyta- pytania i odpowiedzi

Wizyta u dentysty to najczęściej powód do stresu – wielu pacjentów czuje obawy nawet, gdy wybierają się jedynie na wizytę kontrolną. Zatem nic dziwnego w tym, że wielu z nas zapomina o podstawowych rzeczach, które wiążą się z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Radzimy zatem, w jaki sposób przygotować się na spotkanie ze stomatologiem.

Zadbaj o higienę jamy ustnej

Dla wielu osób jest to po prostu oczywiste, że udając się na wizytę do dentysty koniecznie trzeba umyć zęby lub wyczyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej. Niemniej jednak w gabinetach pojawiają się również tacy pacjenci, którzy kompletnie zapominają o umyciu zębów przed pojawieniem się u stomatologa – najczęściej sytuacja taka ma miejsce, gdy do dentysty udajemy się po pracy. W dniu, w którym udajemy się na wizytę do stomatologa warto zabrać ze sobą szczoteczkę i pastę, by jeszcze przed opuszczeniem pracy lub przed samym wejściem do gabinetu umyć zęby. W naszym gabinecie  stomatologicznym pacjenci otrzymują jednorazowe szczoteczki do zębów – warto z nich skorzystać.

Zabierz na wizytę zdjęcia i dokumentację

Jeżeli były wykonywane już jakieś zdjęcia RTG – warto zabrać je ze sobą. Przydadzą się one do sprawdzenia stanu uzębienia, jak również do porównania nowych wyników z tymi starymi. Zdjęcia nierzadko są podstawą do tego, by nie wysyłać pacjenta na ponowne badanie RTG, jeżeli na przykład badanie było wykonywane kilka tygodni temu. To samo tyczy się dokumentacji medycznej. Jeżeli zęby były leczone w innym gabinecie stomatologicznym i mamy zamiar udać się do innego stomatologa, wówczas warto zabrać ze sobą dokumentację, w której zawarte są wszystkie ważne informacje na temat dotychczasowego leczenia. Ponadto pacjenci chorujący na choroby przewlekłe powinni zabrać ze sobą historię choroby listę leków, które przyjmują. Przydatne mogą być także wypisy ze szpitali z kilku ostatnich lat.

Przygotuj się – zabierz dowód tożsamości

Niezależnie od tego, czy będzie to wizyta prywatna czy też w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Każdy lekarz przed przyjęciem pacjenta musi potwierdzić jego tożsamość. Pamiętając o tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wszystkich procedur, warto zabrać ze sobą gotówkę lub kartę płatniczą. Warto być

Co z jedzeniem i piciem?

To, czy można pić i jeść zależy przede wszystkim od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Jeżeli leczenie będzie się odbywać w znieczuleniu ogólnym (narkozie), nie należy jeść i pić kilka godzin przed zabiegiem. Jeżeli natomiast jest to standardowa wizyta, na której ewentualnie zostanie podane znieczulenie miejscowe, wówczas warto zjeść przed nią lekki posiłek, ponieważ zwykle przez pewien czas po zabiegu nie można spożywać pokarmu ani pić płynów. Dodatkowo niski poziom cukru może przyczynić się do uczucia słabości lub omdleń.

Kiedy wizytę lepiej jest odwołać?

Na pewno w przypadku choroby – katar lub kaszel utrudniają, a często nawet uniemożliwiają, przeprowadzanie nawet prostych zabiegów. To samo tyczy się opryszczki, aby nie rozprzestrzeniać wirusa, lepiej wtedy po prostu zostać w domu. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt. Doradzimy wtedy co zrobić.

Mali pacjenci przed wizytą u stomatologa powinni zostać odpowiednio na to spotkanie przygotowani. Warto by rodzice już w domu poinformowali dziecko, gdzie się udają i dlaczego. Pierwszy raz warto przyjść z dzieckiem na wizytę adaptacyjną lub na okresowy przegląd. Dzięki temu wizyta dziecka w gabinecie będzie kojarzyła mu się z czymś przyjemnym. Jeżeli chodzi o starsze dzieci, czyli nastolatki, to najczęściej same zgłaszają się one na wizytę do stomatologa, bez opieki rodzica. Warto niemniej jednak wiedzieć, że na wizytę z dzieckiem powinien przyjść rodzic lub opiekun prawny. Wszystko po to, aby ten podpisał stosowną zgodę na leczenie stomatologiczne dziecka. W przypadku dzieci powyżej 16 roku życia, według przepisów prawa, na leczenie musi zgodzić się nie tylko opiekun prawny lub rodzic, ale także samo dziecko.

 Odpowiednie przygotowanie dziecka na pierwszą wizytę u dentysty jest bardzo ważne. Rodzice, którzy podchodzą do sprawy poważnie, doskonale wiedzą, że na pierwszą wizytę nie należy udawać się z dzieckiem, które musi pójść na wizytę w celu leczenia zębów. Pierwsza wizyta powinna być po prostu wizytą zapoznawczą, na której mają dziać się fajne rzeczy. Jak zatem zaaranżować spotkanie w gabinecie stomatologicznym?

Wybierz odpowiedni gabinet

Dzieci potrafią być bardzo uparte, inne z kolei są bardzo nieśmiałe, tylko odpowiednie podejście do małego pacjenta może zagwarantować sukces. Gabinet, w którym stomatolodzy pozwalają bawić się dzieciom nadmuchanymi rękawiczkami czy opowiadają o ssawce, która jest magicznym urządzeniem do wysysania bakterii, to miejsce, które na pewno liczy się z dobrym samopoczuciem dziecka.

Jaki wiek jest odpowiedni?

Na pierwszą wizytę dziecka warto tak naprawdę wybrać się jak najwcześniej, już półroczne dziecko powinno odwiedzić gabinet dentystyczny. W tym wieku wyrzyna się pierwsze zęby, więc jest to idealny moment, żeby nauczyć rodziców o nie dbać. Im częstsze wizyty, tym tak naprawdę solidniejsze wzmocnienie przekonania, że w gabinecie stomatologicznym jest fajnie. Jest to także gwarancja regularnego przeglądu ząbków, dzięki temu raczej nie zdarzy się sytuacja, w której konieczne będzie poważne leczenie, a dziecko zacznie źle kojarzyć gabinet stomatologiczny.

Skojarz dentystę i mycie zębów w sposób pozytywny

Wszystko co dotyczy dentysty i dbania o higienę jamy ustnej powinno być kojarzone dziecku w sposób pozytywny. Nie wolno rozmawiać w domu o nieprzyjemnych zabiegach w gabinecie stomatologicznym, o bólu czy krwi – takie informacje, nawet usłyszane przez przypadek wywołają silny strach u dziecka. Rodzice nie powinni przekazywać własnego strachu przed dentystą swoim dzieciom. Warto natomiast wprowadzić zabawę w gabinet stomatologiczny. Wystarczy na lalkach czy misiach pokazać dziecku, jak wygląda wizyta u dentysty, wspólna zabawa z dzieckiem na pewno wpłynie pozytywnie na postrzeganie dentysty. Dodatkowo, warto wymyślać różne zabawy podczas mycia ząbków i otwierania buzi – idealnym wyborem są na przykład kolorowe pasty dla dzieci, które poprzez zabarwienie zębów wskazują, które zęby nie zostały jeszcze dobrze wyczyszczone.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się jak najwcześniej – najlepiej do 6 miesięcy po wyrznięciu pierwszego zęba, czyli między 6 a 12 miesiącem życia. Nie ma znaczenia jak małe jest dziecko – dopasujemy wizytę adaptacyjną do wieku malucha. Oto najważniejsze punkty dotyczące pierwszego spotkania ze stomatologiem.

  1. Na pierwszej wizycie zaciekawimy dziecko sprzętami używanymi w gabinecie, tak by kojarzyły mu się tylko przyjemnie. Pokazywanie przyrządów i nazywanie ich ciekawymi określeniami, to idealny sposób na skupienie uwagi dziecka.
  2. Premiowanie każdej kolejnej wizyty w postaci ładnej naklejki, ciekawego gadżetu czy zabawki to sposób na to, by na następną wizytę dziecko czekało z zainteresowaniem, bez paniki i strachu.
  3. Kiedy zajdzie taka potrzeba stosujemy metodę Tell-Show-Do (Powiedz – Pokaż – Zrób). Opiera się kolejno na powiedzeniu jaka czynność będzie wykonywana, zaprezentowaniu tej czynności, a dopiero na końcu na jej wykonaniu.
  4. Podczas wizyty w gabinecie rodzic powinien być wyluzowany, tak aby nie przekazywał swojego stresu maluchowi. Nie należy również pocieszać dziecka słowami „Nic nie będzie bolało – zobaczysz”, ponieważ dziecko podejrzewa, że skoro rodzic cały czas powtarza to hasło, to chyba powinno się jednak bać, tego co może się stać. Nie wolno również mówić w ten sposób w domu, jeszcze przed wizytą w gabinecie, ponieważ wywołuje to taki sam efekt.