Protetyka zajmuje się nie tylko odbudową brakujących zębów, ale również ich wzmacnianiem, przywróceniem prawidłowej funkcji żucia, leczeniem stawów skroniowo-żuchwowych oraz zachowaniem lub przywróceniem prawidłowej okluzji. Zawsze najpierw z pacjentem omawiamy szczegółowy plan leczenia, wybieramy możliwie najlepsze rozwiązanie satysfakcjonujące pacjenta pod względem estetycznym, funkcjonalnym i finansowym.

Wykonujemy między innymi takie prace jak:

  • korony chromowo-kobaltowe lub złote napalone porcelaną
  • korony pełnoceramiczne (świetna estetyka, zwłaszcza na wkładach z włókna szklanego)
  • korony na podbudowie z cyrkonu (bardzo wysoka estetyka)
  • licówki kompozytowe lub pełnoceramiczne (porcelanowe)
  • wkłady koronowo-korzeniowe (umożliwiają wykorzystanie pozostałych korzeni zębów)
  • mosty oraz mosty AET (mosty odbudowują brakujące zęby, jeśli z obu stron są zęby; mosty AET są dużo bardziej oszczędne w stosunku do pozostałych zębów)
  • protezy akrylowe całkowite i częściowe (tradycyjne protezy, wersja bezbarwna jest przeznaczona dla osób uczulonych)
  • protezy elastyczne (wyglądem przypominają protezy akrylowe, ale są bardziej wygodne, lepiej się trzymają i zdecydowanie szybciej dostosowują się do błony śluzowej)
  • protezy szkieletowe, również z elementami precyzyjnymi (wykorzystują zęby do świetnego utrzymania, jako jedyne przenoszą siły wytwarzana podczas żucia nie tylko na błonę śluzową, ale przede wszystkim na zęby; elementy precyzyjne umożliwiają jeszcze lepsze utrzymanie protezy i zdecydowanie lepszą estetykę)
  • szynoprotezy (rodzaj protezy szkieletowej, która unieruchamia rozchwiane zęby)
  • naprawiamy złamane protezy
  • dostawiamy zęby i klamry do protez
  • wzmacniamy protezy siatkami lub łukami
  • podścielamy stare protezy
  • dokonujemy rebazacji protezy

W naszej pracowni przygotowywane są zarówno protezy stałe, jak i ruchome, każda z nich wykonywana jest przez doświadczonego specjalistę, który wykonuje swoją pracę z najwyższą starannością.Warto nadmienić, że protetyka to także zabiegi upiększające uśmiech, gdyż dzięki odpowiednim protezom można zmienić kształt zębów bądź ich ustawienie. Nowoczesne rozwiązania protetyczne gwarantują możliwość dopasowania danego rodzaju protezy do oczekiwań pacjenta oraz jego możliwości finansowych.

Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi usługami, jakie oferujemy w ramach usług protetycznych. Dzięki naszym protezom odzyskasz wspaniały uśmiech.

Proteza akrylowa

Proteza akrylowa to rozwiązanie pozwalające na odbudowę braków w uzębieniu. Cechą charakterystyczną jest to, że w całości wykonana jest z akrylu. Protezy akrylowe mogą być częściowe, czyli mogą uzupełniać częściowe braki w uzębieniu, lub całkowite, które mogą być stosowane w przypadku całkowitego bezzębia. Proteza tego typu przenosi siły śluzówkowo, oznacza to, że podczas żucia i gryzienia cała siła skupiona jest właśnie na błonie śluzowej. Nie jest to niestety dobre rozwiązanie, ponieważ takie oddziaływanie na śluzówkę wiąże się z osłabieniem kości i wpływa negatywnie na dziąsła i pozostałe zęby. Proteza akrylowa to najmniej chętnie polecany rodzaj protezy, z reguły rozwiązanie to jest stosowane w przypadku, gdy pacjent ma ograniczony budżet finansowy, ponieważ jest to najtańsza z protez.

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa zbudowana jest z metalu oraz akrylu. Akryl wykorzystywany jest do stworzenia imitacji zębów oraz dziąseł, natomiast metal służy do wykonania szkieletu. Sposób osadzenia protezy szkieletowej jest zdecydowanie lepszy niż w przypadku protezy akrylowej. Protezę osadza się na zębach przy pomocy specjalnych wypustek oraz klamerek, jak również na błonie śluzowej. Dzięki zastosowaniu klamerek komfort korzystania z protezy szkieletowej jest znacznie lepszy niż w przypadku protezy akrylowej, ponieważ siły przenoszone są ozębnowo – przez pozostałe zęby na kość, co jest zbliżone do stanu fizjologicznego. Ten rodzaj protezy stosowany jest głównie w przypadku uzupełnienia braku zębów bocznych (trzonowych). Przez wielu protetyków proteza szkieletowa uznawana jest za najlepszą z ruchomych protez, głównie ze względu na szybki czas jej wykonania oraz stosunkowo niskie koszty.

Most klasyczny

Most klasycznym to rozwiązanie protetyczne, które polecane jest w przypadku, gdy chcemy odbudować ząb lub większe braki zębowe z użyciem sąsiednich zębów. Zdrowe zęby są tak zwanymi filarami, na których opiera się most. Zabieg wykonania mostu gwarantuje dużą trwałość odbudowy, komfort oraz możliwość odbudowania nawet kilku zębów w łuku zębowym. Aby można było wykonać most klasyczny zdrowe zęby muszą zostać oszlifowane. Zęby, które będą stanowić filar nie mogą się oczywiście chwiać i muszą być całkowicie zdrowe, dlatego przed wykonaniem mostu konieczne jest sprawdzenie zębów, a jeżeli jest to konieczne – przeleczenie ich kanałowo.

Most AET

Most AET to most adhezyjny, którego wykonanie jest, w niektórych przypadkach, korzystniejsze dla pacjenta w porównaniu do mostu klasycznego, ponieważ nie wymaga (lub wymaga w niewielkim stopniu) szlifowania zębów, co wiąże się z utratą części tkanek zęba. Most ten wykorzystuje się do uzupełniania pojedynczych braków zębowych. Budowa mostu to sztuczny ząb oraz skrzydełka albo zaczepy – elementy te służą po prostu do przyczepienia mostu do zębów, które znajdują się w okolicy ubytku. Most AET może być stosowany także jako proteza tymczasowa, gdy czeka się na wykonanie protezy docelowej.

Korona

Korona to rozwiązanie protetyczne, które stosowane jest w przypadku potrzeby odbudowania bardzo zniszczonych zębów. Najczęściej koronę stosuje się wtedy, gdy nie ma możliwości zastosowania wypełnienia kompozytowego, które ze względu na duży ubytek po prostu nie utrzymałoby się w zębie. Korona polecana jest w przypadku, gdy doszło do złamania naturalnej korony zęba lub wystąpienia dużych ubytków próchnicowych. Często wykonuje się ją również w celach estetycznych, na przykład gdy na naturalnych zębach tkanka korony zęba posiada brzydkie przebarwienia – korona pomaga wtedy uzyskać piękny, estetyczny efekt. Wykonanie korony zęba jest bezproblemowe – zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Aby można było założyć koronę na ząb konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie, które polega na specjalnym oszlifowaniu zęba. Po wykonaniu korony jest ona niezwykle trwała.

Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, ponieważ do wykonania podbudowy wykorzystuje się tlenek cyrkonu – bardzo wytrzymały materiał pod względem trwałości oraz odporności mechanicznej. Cyrkon to wyjątkowy materiał, który zaliczany jest do najlepszych, jeżeli chodzi o korony zębowe. Wszystko dlatego, że na jego powierzchni nie rozwijają się płytki bakteryjne w takim stopniu, w jakim ma to miejsce w przypadku innych materiałów. Dodatkowo, cyrkon jest obojętny dla organizmu, dzięki temu pacjenci nie muszą obawiać się wystąpienia reakcji alergicznej. Największą zaletą korony pełnoceramicznej jest jej estetyka – tak odbudowany ząb jest niemalże nie do odróżnienia od tego prawdziwego. Korona pełnoceramiczna posiada wiele zalet, przede wszystkim stwarza bardzo naturalny efekt – na koronach zauważalna jest nawet gra świateł, a dziąsło nie zmienia barwy na sinoszarą. Korony charakteryzują się również niskim przewodzeniem ciepła.

Licówka

Licówka jest to płatek wykonany z porcelany, który służy do poprawy kształtu zęba, jego koloru, długości lub do uzupełnienia niewielkich braków w zębie. Płatek ten przykleja się od strony zewnętrznej. Materiał, jakim jest porcelana gwarantuje doskonały efekt estetyczny  pod postacią naturalnego wyglądu. Licówki bardzo często są wykorzystywane do korekty diastemy, czyli pozbycia się tak zwanej szpary między zębami lub jej zmniejszenia. Aby móc wykonać licówkę konieczne jest posiadanie zdrowego lub przeleczonego kanału zęba, gdyż tylko wtedy można na niego nakleić porcelanowy płatek. Obecnie, dzięki zastosowaniu specjalnych cementów do klejenia licówek, ich trwałość jest dużo wyższa niż dawniej. Duży wpływ na ich trwałość ma także budowa uzębienia oraz pielęgnacja zębów i dziąseł przez pacjenta.