Wybielanie zębów – pytania i odpowiedzi

Wybielanie zębów stało się ostatnimi czasy bardzo popularne, dlatego chcielibyśmy przedstawić państwu tą metodę leczniczo-kosmetyczną w formie często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie.

  1. Czy wybielanie jest niebezpieczne i niszczy zęby?

Profesjonalne wybielanie zębów przez i pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego jest metodą absolutnie bezpieczną, nie osłabia zębów i jest bezpieczne dla dziąseł, w przeciwieństwie do wybielania preparatami kupionymi samodzielnie w sklepie lub Internecie. Preparaty profesjonalne są wzbogacone o związki remineralizujące szkliwo i zmniejszające nadwrażliwość. Można więc powiedzieć, że wzmacniają zęby, a konkretnie szkliwo. Wartość rynku wybielania zębów na świecie sięga setek milionów dolarów. Można porównać firmy produkujące profesjonalne produkty do wybielania przez lekarza dentystę do firm farmaceutycznych. Inwestują one ogromne sumy pieniędzy na opracowywanie nowych składów preparatów i chronią swoje produkty patentami. Firmy kosmetyczne produkujące preparaty do stosowania w domu nie mają szans z takimi gigantami. Główną zaletą preparatów profesjonalnych jest fakt, że producent nie może sobie pozwolić na wypuszczenie produktu niszczącego zęby lub nieskutecznego.

  1. Czy zęby może wybielić ktoś inny od lekarza dentysty?

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, jedynie lekarz dentysta lub asystentka/higienistka stomatologiczna pod nadzorem lekarza dentysty ma prawo wybielać zęby. Ma to na celu ochronę pacjenta przed złym zakwalifikowaniem do zabiegu oraz dawać gwarancję prawidłowego (również technicznie) postępowania. Pomijając fakt, że wykonywanie procedur przez kosmetyczkę jest nielegalne, to stwarza również zagrożenie dla zdrowia. Najczęściej i tak po takim wybielaniu trzeba udać się do dentysty, który nie tylko wybieli zęby, ale będzie również musiał poradzić sobie z powikłaniami po wykonaniu zabiegu przez osoby do tego niewykwalifikowane.

  1. Czy ogólnodostępne pasty i płyny wybielające wystarczą do wybielenia zębów?

Pasty i płyny mogą jedynie wspomagać profesjonalne wybielanie. Stężenie środka wybielającego w preparatach kosmetycznych zgodnie z prawem nie powinno przekroczyć 0.1%. Zakładając, że myjemy zęby 2-3 raz dziennie po 2 minuty oznacza, że nakładamy na zęby środek wybielający o stężeniu 0.1% na 4-6 minut dziennie. Dla porównania wybielanie nakładkowe polega na nałożeniu na zęby środka wybielającego o stężeniu  10-16% na kilka godzin (całą noc) – różnica jest widoczna gołym okiem. Dodatkowo firmy produkujące pasty wybielające uciekają się do kilku sztuczek, aby uzyskać „efekt wybielania”. Pasty mają wysoką ścieralność, co ma na celu starcie powierzchownej warstwy osadów, ale niestety również szkliwa. Drugim trikiem jest dodawanie środków podrażniających dziąsła – zaczerwienione dziąsła mocniej kontrastują z zębami i sprawiają, że te wydają się bielsze. Podobny efekt mogą uzyskać kobiety nakładając na usta odpowiedni kolor szminki.

  1. Czy wybielanie daje długotrwały efekt?

Długość utrzymania się efektu wybielania zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy się ściśle stosować do zaleceń lekarza podczas procesu wybielania (dotyczy to głównie wybielania nakładkowego) – tzw. „biała dieta” przez okres wybielania i 3 dni po zakończeniu, odpowiednia ilość żelu wybielającego, odpowiednie oczyszczanie zębów itd. Szczegółowe informacje pacjenci otrzymują przed podjęciem leczenia. Kolejną przyczyną szybkiego powrotu do poprzedniego koloru zębów są nawyki żywieniowe – u pacjentów, którzy piją dużo kawy, herbaty czy wina efekty wybielania mogą zaniknąć szybciej. Palenie papierosów powoduje drastyczne ciemnienie zębów. Efekty wybielania utrzymują się od 6 miesięcy (u osób palących i pijących kawę) do 1-2 lat – bez dawek przypominających (przy czym zawsze podpowiadamy kilka sztuczek, jak poradzić sobie z poranną kawą). Po wybielaniu nakładkowym, aby efekt utrzymywał się dłużej należy przypomnieć wybielanie: co 3 miesiące jedna strzykawka żelu lub co 6 miesięcy 2-3 strzykawki. Po wybielaniu lampą, można wykonać nakładki i stosować przypominanie, jak w przypadku wybielania nakładkowego lub powtarzać wybielanie lampą nie częściej niż raz na rok (najczęściej jest to dłuższy okres).

  1. Czy z biegiem czasu, wybielone zęby robią się ciemniejsze niż były na początku?

Jest to jedynie złudzenie optyczne. Pacjent przyzwyczaja się do nowego koloru swoich zębów i nie pamięta jakie były wcześniej (natomiast dla innych ludzi zęby pozostają dalej białe). Efekt zapominania koloru zębów pojawia się już w trakcie wybielania, dlatego na pierwszej wizycie, jeszcze przed jego rozpoczęciem, pacjent wspólnie z lekarzem określa kolor swoich zębów przy pomocy specjalnego kolornika. Dzięki temu możemy obiektywnie ocenić odcień zębów przed i po wybielaniu. Zęby stają się mocniejsze, stają się więc bardziej oporne na przebarwienia. Często pacjenci mają wyobrażenie, że zęby chłoną kolor z pokarmów (nic takiego nie ma miejsca), natomiast na białych zębach bardziej widać osady i resztki pokarmowe. Wybielając zęby raz i nie stosując dawek przypominających zęby wrócą co najwyżej do koloru, który miały przed wybielaniem, ale nie staną się ciemniejsze niż były przed wybielaniem.

 

Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał nieco wątpliwości dotyczące wybielania. Temat wybielania zębów jest bardzo obszerny i napisanie wszystkiego jest właściwie niemożliwe, dlatego przed wybielaniem konieczna jest wizyta, na której odpowiemy na wszystkie pytania i wyjaśnimy szczegółowo na czym polega zabieg. Jeśli mają Państwo jakieś pytania prosimy o kontakt telefoniczny. Zawsze można nas również odwiedzić w gabinecie, najlepiej umawiając się na wizytę, abyśmy mieli przynajmniej 30 minut na rozmowę.