Diagnostyka radiologiczna
RTG i pantomograf
W zaplanowaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia stomatologicznego niezwykle istotna jest rzetelna ocena zarówno struktur przyzębia, jak również kości szczęki. Bardzo pomocne jest w tym jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych: rentgen, potocznie określany jako RTG. Prześwietlenie rentgenowskie jest najstarszym znanym w medycynie badaniem obrazowym, jednak jest skuteczność sprawia, że z powodzeniem spełnia swoje zadanie po dziś dzień.
Badanie to polega na emitowaniu przez specjalne urządzenie wiązki promieni X skierowanej na dany obiekt. Promieniowanie przechodzi przez jego struktury z różną intensywnością, dzięki czemu na dwuwymiarowym obrazie, który jest odwzorowaniem obiektu, z łatwością można wychwycić wszelkie zmiany i anomalia. Co więcej, rentgen jest badaniem stosunkowo tanim i łatwo dostępnym – należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie można wykonywać go zbyt często ze względu na charakter promieniowania. Zbyt częsta ekspozycja na promieniowanie jonizujące (a takimi właśnie są promienie X) może skutkować uszkodzeniem DNA komórek, a co za tym idzie, szeregiem problemów zdrowotnych.
W diagnostyce stomatologicznej zdjęcie rentgenowskie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia: pantomografu. W naszym gabinecie korzystamy z innowacyjnego pantomografu VATECH PAX-i, który pozwala na wykonywanie najwyższej jakości zdjęć rentgenowskich twarzoczaszki. Dzięki temu mamy możliwość dokładnej oceny stanu nie tylko zębów, ale również pozostałych części szczęki, na przykład stawów żuchwowo-skroniowych czy kości.
Wykorzystanie tych nowoczesnych technologii pozwala błyskawicznie odnaleźć źródło dolegliwości. Zdjęcie pantomograficzne jest wskazane w przypadku wykrywania chorób zębów i przyzębia (takich jak chociażby próchnica), a także wówczas, kiedy planowany jest zabieg usunięcia zęba. To również nieodzowna pomoc w ortodoncji – pantomograf stosowany w gabinecie Servo Medica posiada bowiem specjalną przystawkę cefalometryczną. Analiza cefalometryczna umożliwia natomiast miarodajną ocenę proporcji i ułożenia wobec siebie zębów, szczęki oraz podstawy czaszki. Badanie to trwa stosunkowo krótko, jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, a dawka promieniowania wymagana do jego przeprowadzenia jest w pełni bezpieczna. To doskonały start do opracowania planu skutecznego leczenia ortodontycznego, a w konsekwencji – radości z nie tylko pięknego, ale przede wszystkim zdrowego uśmiechu.